Features
LiFePO4 Battery 7Ah 12V
1.20 times longer cycle life than the lead acid battery. 3500+ cycles, also the cell is able to deliver virtually full power, helps to minimize replacement cost and reduce total cost of ownership
2.About 40% of the weight of a comparable lead acid battery, easy to move and install. It is an ideal choice for outdoor camping power supply and simple indoor installation.
3.Delivers twice power of lead acid battery ,even high discharge rate, while maintaining high energy capacity
4.Wider Temperature Range : -20℃~65℃
Parameters
| Battery item | LiFePO4 Battery 7Ah 12V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | ABS case |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
2. Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing.
3.We can provide CE,ROHS,FCC,IEC62133,MSDS,UN38.3 etc.
4. We accept all OEM orders, just contact us and give me your design. we will offer you a reasonable price and make samples for you ASAP.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: How long is the warranty time?
A1:3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
Q2: Is OEM/ODM battery pack available?
A2:Customized design is available, OEM/ODM are welcome.
Q3:Can I get one sample for test?
A3: Yes, we can produce by your actual samples or technical drawings and for your quality testing.
Q4:What's the MOQ?
A4: There is usually no MOQ limit, and one pcs order can also be accepted, the only difference is the price and lead-time.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 battery 7ah 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












