Features
LiFePO4 Deep Cycle 12V 12Ah Battery
1. Small volume, large capacity
2. Green environmental protection
3. Lithium iron phosphate core material with higher safety performance
4. Customizable industrial grade waterproof housing
Parameters
| Battery item | LiFePO4 Deep Cycle 12V 12Ah Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
| Outer Package Material | ABS |
| Communication Protocol | Customized |
| OEM&ODM | Customized |
| Chargeable | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Hundred of models covering a full range of batteries.
2. A strong R&D department.
3. After-Sale Service: 24/7 service. Guided with timely, effective, and complete after-sales policy. We promise to take responsibility for all the products we produced.
4. Manly company has cooperated with many big distributors in many countries, such as USA, CA, UK, France, Italy and so on.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you have any MOQ limits?
A: No MOQ for existent items, MOQ 1000pcs for modified ones.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: For small quantities, generally shipped by DHL, EMS, UPS, or FedEx, usually take 7~15 days to arrive.
For large quantities, ship by airplane or ocean, shipping time will depend on the destination port.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Of course, all our products are with 3 Year Warranty.
Q: Can I have a sample order?
A: Of course.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 deep cycle 12v 12ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












