Features
lifepo4 lithium iron phosphate12v70ah
1. Built-in over current protection.
2. Integrated battery management system (BMS) – Provides optimum safety and performance.
3. High discharge current: the battery can be discharged in 30 minutes without damage.
4.Excellent safety performance, no explosion, no fire;
Parameters
| Battery item | lifepo4 lithium iron phosphate12v70ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1270A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 70AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.2V |
| Continuous Discharge Current | 70A |
| Discharge Peak Current | 70A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Customized |
| Shell | ABS Plastic |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. The steady growth of production capacity year by year.
2. MANLY has a total span of 120,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
3. Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
4. Very stable quality, we have many distributors around the world, Like the USA, Germany, Australia, Poland, etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: MOQ?
A1: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock, different order quantity has different prices
Q2: Payment term?
A2: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery; For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery; For big batch orders, to be negotiated
Q3: Transport method?
A3: Door to door delivery by express (Special lines); Door to door delivery by sea, only shipping to your seaport; Door to door delivery by air, only shipping to your airport
Q4: Lead time?
A4: One week for battery cells; 15 ~ 20 days for battery packs; 30 ~ 45 days for battery systems; To be negotiated for other products; To be negotiated for a special situation
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 lithium iron phosphate, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












