Features
Lithium 12.8V 20Ah Battery for Solar RV Marine
Wider temperature range:-20°C-60°C
Drop-in replacement for lead-acid batteries
At 30% discharge approx. 8000 charging cycles
Parameters
Lithium 12.8V 20Ah Battery for Solar RV Marine | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V20A |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 12V |
| Capacity | 20Ah |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Self Discharge | < 2 percent |
| Lifespan | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 20A |
| Max discharging current | 60A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Material | ABS |
| Size (L*W*H) | TBD |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
Professional technical team: 12 years of experience in the lithium battery industry technical team, strive for excellence
High-quality lithium iron phosphate battery core, high capacity, high power, with explosion-proof valve and PTC thermistor double protection, the cycle life of up to a thousand times
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What are the application for the lifepo4 12V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system and others where lead-acid is used.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Hot Tags: lithium 12.8v 20ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












