Features
Golf Cart Long Cycle Life Lithium 20Ah 12.8V
Long cycle life, 100%DOD cycle for more than 3,500 cycles remaining capacity more than 80%.
Integrated battery management System (BMS)
Ultra-long cycle life ? Light weight & compact
Water & dust resistance (IP65)
Highly durable ABS enclosure
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Golf Cart Long Cycle Life Lithium 20Ah 12.8V |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 20Ah(20000mah) |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Working Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Product Housing | ABS |
| Plug | TBD |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Welcome |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
Warranty Term
Under the terms of this warranty, if a failure occurs under normal usage within the warranty period, the MANLY team will provide free maintenance based on the proof-documents
Innovation Capacity
Make great efforts to develop new products and new technology
Flexible customizing and manufacturing accepted.MANLY promise to provide high-quality battery products with our professional R&D team, experienced workers, and advanced automic equipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Hot Tags: lithium 20ah 12.8v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












