Features
Lithium 7Ah 12V
Built-in BMS protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Free of maintenance
Internal cell balancing
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Specification:
| Battery item | Lithium 7Ah 12V |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. The steady growth of production capacity year by year
2.Provide lifetime technical support
3. Professional R&D team technical support
4.7*24 hours online service
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, and Huizhou in Guangdong province.
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 7ah 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












