Features
12v 70ah rack mount battery backup for home solar systems
The low self-discharge rate means you only lose 2 percent capacity per month. This helps increase the life of the battery and means maximum available power when you need it.
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Parameters
12v 70ah rack mount battery backup for home solar systems | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V70A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V/4S |
| Rated Capacity | 70Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 840Wh |
| Lifespan | 3500+ times |
| Self Discharge | < 2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 14A |
| Max Charing Current | 70A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 70A |
| Max Pulse discharge current | 210A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Casing![]() | ABS |
| Battery Size | Adjustable |
| DC Plug | M6 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Longer service life
Low maintenance batteries with stable chemistry. Drypower Lithium batteries can last up to 8 times longer than AGM Lead Acid batteries meaning you change batteries less often, also reducing labour costs.
Deep Cycles Battery Pack
MANLY LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: rack mount battery backup, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













