Features
9Ah LiFePO4 12V Battery
1. A LiFePO4 battery that weighs less than half of its Lead Acid counterpart.
2. Next Generation Concept
3. Advanced Battery Management System
4. Several Times the Life Cycle of Equivalent Lead Acid Battery
Parameters
| Battery item | 9Ah LiFePO4 12V Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Minimum Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 9A |
| Fast Charge Current | 0.5C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Package Material | Black Metal Case |
| Parallel Support | No |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery pack solution and product provider.
2. The company takes "integrity and pragmatism, quality-oriented" as its core values.
3. We offer OME or ODM production, and professional ideas for customized design.
4. Provide professional program development and design, and also establish a complete after-sales service system.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: What Certificates do you have?
A: Our batteries have been tested by CE and RoHS Standards which is complied with the European Directive.
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep promise we do full refund for the defective battery.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 9ah lifepo4 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












