Features
12V 12Ah Battery Lithium
1. Wide temperature performance
2. Safer than traditional lithium-ion batteries, hermetically sealed
3. High capacity & lightweight
4. Environmentally friendly
5.No memory effect
Parameters
| Battery item | 12V 12Ah Battery Lithium |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Accept |
| Warranty(Year) | 36 months |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
| Outer Package Material | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We have a complete production line from the battery cell to the battery pack.
2. All of our 12V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
3. Delivery Time: 10~25 days after receiving the deposits.
4. MANLY has some big projects in the United States, Australia, and the Netherlands, all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How can you guarantee your quality?
A: Firstly, we will send you a sample to confirm everything first, but free samples usually not for you at the beginning, hope you can understand.
Secondly, We will make the mass order exactly the same with the confirmed samples as your request.
Q: What kind of batteries does your company make and can you customize lithium batteries on request?
A: Our products include our own lithium battery cells (including Li-ion and LiFePO4), as well as battery packs assembled from the corresponding cells, with voltages in the range of 3.2V-72V and capacities up to 300Ah, which can be customized according to customers' specific needs.
Q: Is your product certification complete?
A: We have CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 12ah battery lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












