Features
Solar backup system 12V 9Ah for Small medical equipment and portable equipment
Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being up to 1/3 the weight of its SLA equivalent.
In built-in over-charge and over-discharge protection
Internal cell balancing
Can be connected in series to 51.2V
Parameters
Solar backup system 12V 9Ah for Small medical equipment and portable equipment | |
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP12V9A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12.8V*4S |
| Standard Capacity | 9Ah |
| Capacity(Wh) | 115.2Wh |
| Cycle Life | More than 3500 cycles at 0.2C |
| Monthly Self-Discharge | < 2% |
| Lifespan | 10+ Years |
| Standard Charging | |
| Maximum .Charging Voltage | 14.6±0.2V |
| Charge Mode | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 1.8A@0.2C |
Maximum Charge Current | 9A@1C |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 9A@1C |
| Continous Discharing Current | 9A@1C |
| Maximum Discharing Current | 27A(<3s)@3C |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Battery Type | LFP Battery |
| Plug | Optional |
| IP Rate | IP65 |
| Built-in BMS | Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection |
| Case/Color | ABS/Balck |
| Product Dimension | Customzied (L*W*H) |
| Environmental | |
| Charge Temperature | 0℃ to 45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃ to 60℃ |
| Storage Temperature | 0℃ to 45℃ |
Our Advantages:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications:
Power tools: electric drill, electric saw, lawn mower, etc .
Toys:Remote control cars, boats, aircraft ,etc.
Solar energy and wind power storage equipment
UPS, emergency lights, warning lights and miner's lamp
Small medical equipment and portable equipment.

Why Choose MANLY Battery?
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
OEM/ODM Customized
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Hot Tags: solar backup system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













