Features
Lithium 9Ah 12V
1. High cycle life 3500+ times
2. Flexible size design subject to different spaces of the application
3. Internal cell balancing
4. Free of maintenance
5. The battery module is wrapped by PVC
Parameters
| Battery item | Lithium 9Ah 12V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Minimum Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 9A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | PVC |
| Weight | Approx. 3.3KG |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Honest on specifications & parameters.
2. Responsible for warranty.
3. Focus on performance & user experience.
4. Competitive cost and fast delivery.
5. Convenient & friendly customer service.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A1:Yes,we can supply samples,the leadtime for samples is 7-10 days.and buyer pay for sample cost and shipping cost.
Q2: Do you provide after-sales serive?
A2: Yes,the warranty is 3 years, if any quality problems on our side in this period, we can send new one as replacement.
Q3 What is your company's advantage?
A3: We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment,we also provide excellent after sales service
Q4: Do you accept OEM/ODM?
A4: Yes,it is avaliable.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 9ah 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












