Features
Lithium Battery 120Ah 12V LiFePO4
1. Fast charging - about 4~6 hours to be fully charged
2. Better safety - mild warm, no explosion and firing, free of leakage
3. Free of maintenance
4.No corrosive liquids or harmful heavy metals
5. No gasses during charge, free of leakage and pollution
Parameters
| Battery item | Lithium Battery 120Ah 12V LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V(12.8V) |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Minimum Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Discharge Current | 100A(Safe) |
| Discharge Peak Current | 150A(10S) Or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Storage Temp.(60-80% SOC Storage) | -10~45℃ |
| OEM/ODM | Yes |
| BMS | Built-in BMS (Support Customized Extra Function) |
| Charge Method | CC/CV |
| Battery Case | ABS Plastic Case |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
2. All MANLY deep cycle batteries are customized based on the different applications.
3. All of our 12V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
4. Have a complete production line from the battery cell to the battery pack.
5. Different payments from T/T, Western Union, Paypal, LC and etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q2. What about the lead time?
A:Sample needs 5-10 days, mass production time needs 25-30 days.
Q3. Do you have any MOQ limit for Battery?
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q5: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 1-3years warranty to our products.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 120ah 12v lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












