Features
Lithium Battery 18Ah 12.8V LiFePO4 20ah for solar systems
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Longest warranty in the industry (3+ years)
Parameters
Lithium Battery 18Ah 12.8V LiFePO4 20ah for solar systems | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V20P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V/4S |
| Capacity | 20Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 cycles |
| Self Discharge/Monthly | < 2% |
| Design Life | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Max Charging Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 20A |
| Peak discharging current | 6 0A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure | PVC |
| Enclosure Dimension (L*W*H) | Optional |
| Connector | Optional |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
Product advantages
Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
Flexible customizing and manufacturing accepted.MANLY promise to provide high-quality battery products with our professional R&D team, experienced workers, and advanced automic equipment.
High-quality lithium iron phosphate battery core, high capacity, high power, with explosion-proof valve and PTC thermistor double protection, the cycle life of up to a thousand times
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Hot Tags: lithium battery 18ah 12.8v lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












