Features
12V 20Ah Deep Cycle lithium batteries for solar
More light-weight & Clean energy
Lightweight and portable
Powerful BMS
High energy performance
Connected in parallel and series
Parameters
12V 20Ah Deep Cycle lithium batteries for solar | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V20P |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 12V/4S |
| Capacity | 20Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 cycles |
| Self Discharge | < 2% |
| Design Life | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Max Charging Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 20A |
| Peak discharging current | 60A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure | ABS |
| Enclosure Size (L*W*H) | Optional |
| Connector | Optional |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Over 12 years of experience in the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries,Industry leading R&D technical team
Quickly recharge
Capable of being charged at up to 1C max., you save time and increase productivity thanks to the superior charge/discharge efficiency. We recommend chargers with dedicated lithium battery profiles (see above for options)
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
The LiFePO4 battery did not give rise to burning or exploding when being punctured in the nail penetration test.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Hot Tags: 12v 20ah deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












