Features
12.8V 120ah 125ah lithium battery
Built-in BMS protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
12.8V 120ah 125ah lithium battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V120A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V/4S |
| Rated Capacity | 120Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1440Wh |
| Lifespan | 3500+ times |
| Self Discharge/Monthly | < 2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 24A |
| Max Charing Current | 120A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 120A |
| Max discharge current | 240A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Housing![]() | ABS |
| Product Dimension | Optional |
| DC Plug | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Product advantages
Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
Order Information
Trade Term: FOB Shenzhen/Guangzhou/Ningbo/HongKong/Shanghai
Delivery Time: 10~25 days after receiving the deposits
Packaging Details: Standard export carton or OEM package
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: It depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 125ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













