Features
Energy starage system golf cart lifepo4 Lithium ion battery campervan
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels
Parameters
Energy starage system golf cart lifepo4 Lithium ion battery campervan | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V50A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 50Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 600Wh |
| Lifespan | Up to 3500 times |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 10A |
| Max Charing Current | 50A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 50A |
| Max Pulse discharge current | 100A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Housing![]() | TBD |
| Battery Max Dimension | Customzied |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Equiped with first-rate BMS, the battery went well in the short-circuit test, discharge test and the charge test as well.
Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: lithium ion battery campervan, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













