Features
12V lithium ion forklift battery 70ah LiFePO4 Battery Pack for communication Power supply
Using the technology of LiFePO4(lithium iron phosphate) cell, superior safety, 3,500+ cycles, 100%DOD, under normal conditions
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Parameters
12V lithium ion forklift battery 70ah LiFePO4 Battery Pack for communication Power supply | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V70A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12V |
| Standard Capacity | 70Ah |
| Capacity(Watt-Hour) | 840Wh |
| Recharge Cycles | More than 3500 times |
| Self-Discharge | < 2% Monthly |
| Design Life | 15 Years |
| Guaranty | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Standard Charging Voltage | 14.6±0.2V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current@0.2C | 14A |
Maximum Charge Current@1C | 70A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current@1C | 70A |
| Constant Discharing Current@1C | 70A |
| Maximum Discharing Current@3C | 210A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Cell Type | 3.2V battery |
| Terminal Type | M6 |
| Protection Level | IP65 |
| BMS Protection | YES |
| Housing | ABS |
| Product Size(L*W*H) | Customzied |
| Temperature Condition | |
| Charge | 0℃ to 45℃ |
| Discharge | -20℃ to 60℃ |
| Storage | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 70Ah:

Why Choose MANLY Battery?
OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
Warranty
36 months for all our lithium batteries
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Hot Tags: lithium ion forklift battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












