Features
18650 26650 32700 4S Lithium LiFePO4 12.8V 50Ah
Have an excellent supplied energy/recovered energy yield of around 95%, with very little energy wasted.
Can be recharged at any time as well as partially(no memory effect)
Have a very long lifetime up to 10 ~15 years
Parameters
| 18650 26650 32700 4S Lithium LiFePO4 12.8V 50Ah | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP1250A |
| IP Level | IP65 |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 50Ah |
| Charge Mode | Constant current and constant voltage |
| Charge Current | 10A~50A |
| Discharge Current | 50A |
| Max Discharging Current | 150A(<3s) |
| Cycle Life | >3,500 times |
| Self-Discharge | < 2% |
| Enclosure | IP65 ABS |
| Design Life | 10+ Years |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12v
Why Choose MANLY Battery?
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation way checking.
Q: What kind of cells used on this electric bicycle battery?
A: Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Hot Tags: lithium lifepo4 12.8v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












