Features:
Off-Grid Mobile Solar Power Battery
Can be connected in parallel with up to 4 batteries
Drop-in replacement for lead-acid batteries
Lightweight
36-month warranty back by local Australian owned and operated business
Specification:
| Battery item | Off-Grid Mobile Solar Power Battery, |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1260A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes, Max 4 |
| Battery Case | PVC/ABS/IRON |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Prompt on-time delivery!
2.Competitive price with excellent quality!
3.Professional sales and after-sales services!
4.Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: off-grid mobile solar power battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












