Features
Long cycle life Lithium LiFePO4 12V 20Ah
1. High safety with advanced Built-in Battery Management System
2. Monitoring of cell and PCB temperature, current, voltage, cell balancing, etc.
3. Sealed case (protection index: IP65)
4. 36-month warranty back by local Australian owned and operated business
Parameters
| Battery item | Long cycle life Lithium LiFePO4 12V 20Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 3000 cycles, DOD 80% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Battery BMS | Built-in BMS |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty | 36 months |
| IP level | IP65 |
| Case Material | PVC |
| Bluetooth/GPS | NO |
| Communication | NO |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters.
2. 100% full inspection of goods, 4 comprehensive testings, 18 types of testing equipment, more than 30 quality team
3. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special requests.
4. Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does the shipping way to our country include tax?
A: It depends on the country and the shipping way you choose. Most Asian countries, most European countries, the United States, and Canada have tax-included shipping channels.
Q: How to confirm the high quality of the product you sent me?
A: Our batteries are all grade A, No matter how many you order, we will test each product before sending it out.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q: Is the freight on the website accurate?
A: Please contact us before you order, the default freight on the website is basically calculated according to the usual air freight price, different countries,different order weight, different freight. Please contact us in time, we will provide you with the best shipping way and accurate freight.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium lifepo4 12v 20ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












