Features
12V 7Ah Lithium LiFePO4
1. Full Discharge
2. Low self-discharge rate
3. Discharge to 80% after 8 months, can be left in storage for a longer period.
4. Greater charge efficiency
Parameters
| Battery item | 12V 7Ah Lithium LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Configuration | 4S1P-4S2P |
| Charge Cut-off Voltage | 14V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 2A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Accept |
| Warranty(Year) | 36 months |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
| Outer Package Material | Iron box |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 12000 square meters.
2. Safety and efficiency is the absolute principle.
3. Equipped with advanced manufacturing equipment, precision testing equipment.
4. All lithium battery products are shipped after a strict full inspection.
5. Superior and helpful after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:What's your delivery time?
A1:It takes 7-15 days for standard customization.
Q2:Why choose us?
A2:High and stable Quality, Reasonable price, Professional ServiceVery fast delivery time.
Q3: I can see the post that your company shows the warranty is 3 Years, so no matter what the battery pack is used for, all 3Years?
A3: No sir, maybe you know the cycle life of the cell does not only depend on the quality itself but also be affected by the discharge/charge rate the actual temperature.
Q4:Any more information can you provide to us?
A4:Welcome to contact us. The products that we produce is to meet your need.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 7ah lithium lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












