Features
Smart Battery 12V 7Ah
1. Small volume, large capacity
2. Smarter protection
3. Customizable industrial grade waterproof housing
4. Light weight, only 1/3 of lead-acid batteries
Parameters
| Battery item | Smart Battery 12V 7Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Configuration | 4S1P-4S2P |
| Charge Cut-off Voltage | 14V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 2A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Accept |
| Warranty(Year) | 36 months |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
| Outer Package Material | White ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Focus on the lithium battery industry for more than 12 years of technical research & development.
2. Value quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
3. We offer OME or ODM production, and professional ideas for customized design.
4. The safety, stability, reliability, uniformity, and electrical performance of lithium batteries are at the leading level in the industry.
5. ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does the app allow to check of the voltage of each cell?
A: YES, the App allows you to read the voltage of each at any time.
Q. Can I print my LOGO on it?
A: YES, LOGO/sticker/OEM/ODM welcomed.
Q: Are you a trading company or manufacturer?
A: We are a Manly original factory from Shenzhen, China.
Q: Can I have samples to test? Is it free or extra? What is the lead time for sample orders?
A: Yes, we can supply samples in 5-7 days depending on the product the buyer wants, however, the sample, and shipping cost at the buyer’s part.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: smart battery 12v 7ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












