Features
Rechargeable Battery 12V 7Ah
1. Advanced Battery Management System
2. Several Times the Life Cycle of Equivalent Lead Acid Battery
3. Robust LiFePO4 cells
4. Extremely quick recharge
Parameters
| Battery item | Rechargeable Battery 12V 7Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | Iron case |
| BMS | Overcharge Over-discharge, Over temperature, Short circuit |
| Parallel Support | Yes, Max 2 Sets |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Certification | CE, MSDS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Source manufacturers, quality assurance
2.Fast customization and quick delivery
3.High professional efficiency, huge service team
4.Customized processing, customized according to customer needs
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Q: Are you a manufacturer?
A: Yes, we have been offering specialized products in this field for 15 years.
2. Q: How do you pack these products?
A: Usually packed according to export standard or your requirement.
3. Q: Is it customizable?
A: Yes, according to your requirements.
4. Q: After-sales service
A: 24-hour technical support by phone, email, or skype
5. Q: What is your lead time?
A: Spot goods usually take 3-5 days, and customization takes 5-7 days
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: rechargeable battery 12v 7ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












