Features:
Residential Solar Battery Backup12.8v 90ah
98% energy efficiency
Longer service life compared to lead acid.
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Internal cell balancing
Specification:
| Battery item | Residential Solar Battery Backup12.8v 90ah |
| Brand name | MANLY/DIY |
| Model No. | MLP1290A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 90AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 90A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 3000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes, Max 4 |
| Battery Case | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1) Long warranty period; Free Replacement.
2) 100% Test Before Shipment with a test report.
3) 0 defective rate tolerated.
4) Strong Customize&design ability, OEM/ODM/technical supported.
5) One-stop manufacturer from Cell to Battery Pack.
6) CE/RoHS/FCC/MSDS/UN38.3/IEC62133/BIS/KC/CB and etc. certificates.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1. What's the warranty of NOVA battery?
A1: 3 YEARS for LiFePO4, 13 months for Lipo and Li-ion, 25 years for Solar panel, FREE replacement service policy
Q2. What's the lead time of samples and bulk order?
A2: Regular Model sample lead time within 7 days, bulk order within 12 days
Q3. Are you able to customize battery?
A3: Yes, we have advanced machines, rich experiences and related expertise to customize battery from cell, battery pack, circuit board design, App communication, PCBA, 3D to housing
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: residential solar battery backup, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












