Features:
Solar Power Tracker Battery
Environmentally friendly
No memory effect
No Lead, no heavy metal, no toxic element
Calendar life > 10 years
Specification:
| Battery item | Solar Power Tracker Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes, Max 4 |
| Battery Case | PVC/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.High quality, super performance, best services, sincere cooperation.
2.12+ years production and management experience.
3.Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
4.You can fully enjoy high quality & competitive price.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar power tracker battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China










