Features
24 Volt Battery For Forklift 150ah
Powerful BMS
High energy performance
Connected in parallel and series
UN38.3 Compliant, >100Whr not to be shipped as air freight.
Parameters
| Battery item | 24 Volt Battery For Forklift 150ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24150A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 150AH |
| Minimum Capacity | 150AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | Others can be customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.More than 2,000 employees
2High productivity of around 3k per day lithium battery packs, and 1,200,000 per day lithium battery cells
3.Strong R&D team for product design, structure and quality
4.Strict quality control inspection
5.BSCI and Carre four audit arepassed
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1.Q: How's your lead time?
A: 7-10 days for sample, 10-15 working days for large quantity
2.Q: Can your factory print our logo/brand on the product?
A: Yes, and we will do this free of charge if the order quantity is big enough, please contact us for more details.
3.Q :Can you make customized battery?
A: Of course. We have professional engineers that can give you the most suitable solution according to your special requirements.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24 volt battery for forklift, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












