Features
Battery For GPS Robot24v 60ah
If you don't use the battery for a long time, we suggest you charged it periodically.
This battery can't be used as a Jump Starter Battery!!!
-State of the art lithium-iron-phosphate packs cell with laser welded stainless steel cases, no polymer, rubber, or plastic seals.
Cycle life up to 3500+ cycles.
High Discharge rates
Parameters
| Battery item | Battery For GPS Robot24v 60ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2460A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Minimum Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 20A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | The conventional ABS housing has a display screen. Others can be customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Has focused on research, manufacture, and sales of lithium battery industrial over 10years .
2. Original Factory with the most competitive price and fastest delivery time.
3. Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc.
4. Complete quality management system and nice after-sales services.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can you accept OEM and ODM services?
A1: Yes, we supply OEM&ODM service as clients' requirements.
Q2: Can we get samples for the test?
A2: Yes, we offer samples, but free samples are not available at the beginning.
Q3: What's your warranty for products?
A3: Generally speaking, it's a 3-year warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q4: How do you control your product quality.
A4: All batteries have 10 steps of testing during the whole production.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for gps robot, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












