Features
Battery For Electric Agricultural Machinery
Much safer than any other lithium ion technology
Charge Temperature is0°C-45°C
-20°C to 60°C wide discharge temperature
IP65 water dust resistance
Free maintenance type
Parameters
| Battery item | Battery For Electric Agricultural Machinery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2445A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 45AH |
| Minimum Capacity | 45AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 16A |
| Discharge Peak Current | 30A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Battery display | The conventional ABS housing has a display screen. Others can be customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Replacement or repair if it is under warranty.
2. The production capacity is over 180000 pcs a day.
3.OEM/ODM Service(Voltage, Capacity, Logo, Label, Material, Color, Size and other requirements can be customized!)
4.Manly company has cooperated with many big distributors in many countries, such as USA, CA, UK, France, Italy and so on.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can your company accept OEM and ODM order?
R: Sure, since we are manufacturer and we have strong R&D team therefore we have the ability to customize the product for customers, OEM & ODM are accepted.
Q: Do you have a MOQ?
R: Yes, we do have a MOQ limit, but this depending on the type of products, please contact us for more details.
Q: How is your delivery date and shipping?
R: Normally, our delivery date is about 7-10 days after confirmed, but it also depends on the quantity and product model. For shipping, we usually using FedEx, DHL, UPS and other maritime transport methods, please inform us in advance if you have a request for transportation.
Q: What payment method can you accept?
R: T/T, Trade Assurance, Papal, Visa, Master Card and Discover network.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for electric agricultural machinery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












