Features
Battery For Solar Light Tower
1. Safety: safest Lithium battery, CE UL approved, built-in PCM/BMS
2. Clean and Green energy, with no toxic material contained
3. Long life cycle:> 2000 times, 6-8 times of lead-acid battery
4. Small size and light weight: 1/2 size& weight of lead-acid battery
5. Good performance at high temperature
6. Low self-discharge rate: < 3% monthly
Parameters
| Battery item | Battery For Solar Light Tower |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24120A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Minimum Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field for around 8-10 years.
2.3 years warranty, provide lifelong technical service support.
3. Trade Term: FOB Shenzhen/Guangzhou/Ningbo/HobfKong/Shanghai.
4. For any defectives, we provide free ones along with your next order.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I have a sample order?
R: Yes, we accept sample order to test and check quality. Batteries can be made as require.
Q:How is your factory?
R:We are large,covers an area of 120000 m2 and Annual output of 100 million dollars.
Q:How is your quality?
R:Our products are State Inspection Exemption Products,our internal standard and QC standard is higher than national standard.
Q:Are your lithium batteries safe?
R:Our pouch packing lithium batteries are very safe and passed Anti-deflagration test. so if you want safe batteries ,you can use our pouch packing lithium batteries.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for solar light tower, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












