Features
lithium ion boat battery 24v 30ah Lifepo4 battery AGV RV Caravan Yacht Marine Solar Home System
Standby and Auto-start modes to increase battery life
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
System modifications may be necessary for your system
Parameters
| Item | lithium ion boat battery 24v 30ah Lifepo4 battery AGV RV Caravan Yacht Marine Solar Home System |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2430A |
| Casing Material | ABS/PVC/Customzied |
| Color of Shell | Black |
| Cell | Cylindrical |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 24V*8S |
| Rated Capacity | 30Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Watt-Hour | 768Wh |
| Charing Mode | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 16.0V |
| Charge Current | 6A |
| Max Charge Current | 30A |
| Continous Discharge Current | 30A |
| Peak Discharging Current | 60A(<3s) |
| Recharge Life | 3500+ times @0.2C |
| Size (L*W*H) | Customzied |
| Terminal | M8/Adjustable |
| Serive life | 10+ Years |
| Warranty | 3 Years |
| OEM/ODM | Acceptable |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 30Ah

Why Choose MANLY Battery?
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 3500times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: Is your product certification complete?
A: We have CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Hot Tags: lithium ion boat battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












