Features
smart lithium ion battery pack LiFePO4 24V 40Ah for Industry robotics lighting
MANLY Lithium Batteries have been setting the benchmark for lithium deep-cycle technology for many years.
All MANLY Lithium Batteries come with an industry leading full 3 Years Replacement
Warranty and are manufactured to international quality assurance standard ISO9001.
Parameters
| Item | smart lithium ion battery pack LiFePO4 24V 40Ah for Industry robotics lighting |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2440A |
| Casing Material | ABS/PVC/Customzied |
| Color of Shell | Black |
| Cell | Cylindrical |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 40Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Watt-Hour | 1024Wh |
| Charing Mode | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Discharge Cut-off Voltage | 16.0V |
| Charge Current | 8A |
| Max Charge Current | 40A |
| Continous Discharge Current | 40A |
| Max Discharging Current | 120A(<3s) |
| Recharge Life | 3500+ times @0.2C |
| Size (L*W*H) | Customzied |
| Terminal | M8 |
| Serive life | 15 Years |
| Warranty | 3 Years |
| OEM/ODM | Acceptable |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
Professional: Professional manufacturer of lithium iron phosphate batteries and battery packs
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Hot Tags: smart lithium ion battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












