Features
25.6V 50Ah Lithium Ion Deep Cycle Battery
1. Outstanding thermal stability
2. Wide temperature performance
3. Short circuit protection
4.Overcharge and over-discharge protection
Parameters
| Battery item | 25.6V 50Ah Lithium Ion Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.2V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY battery guarantees that the battery provided to you is good for use, In addition, they can be infinitely customized to meet your changing needs
2. Passed ISO9001:2015 certification and EC, ROHS, KC, BS, MSDS, UN38.3 certificates
3. MANLY Battery has a new energy lithium battery research institute, with more than 200 technical personnel of various types.
4. MANLY Battery has nearly 10 years of manufacturing experience in the field of lithium battery manufacturing
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Are you a manufacturer?
Yes, ManlyBattery is a manufacturer with 20+ years of experience in Lithium batteries, Solar Inverter, and UPS systems.
2. Can I have a sample?
A: Yes, of course, contact us for the details.
3. Do you provide ODM andOEM service?
A: Yes, contact us for more details.
4. What certificates do you have?
A: We have CE/CB/FCC/UN38.3/MSDS/CE/RoHS/IEC, etc..
5. How about quality control?
A.100% test before package, more than 10 steps testing during the production.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 25.6v 50ah lithium ion deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












