Features:
24V 50Ah Battery Lithium
Green, environmentally friendly battery design
Strict sealing, efficient waterproof
Small and portable, more power
Defy the cold. Fearless of the heat
Adopt new A-grade battery cell
Parameters:
| Battery item | 24V 50Ah Battery Lithium |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery pack solution and product provider.
2. Highly automated production line and robust quality control system.
3. More than 1000 cooperative customers and thousands of customized solutions around the world.
4. We offer OME or ODM production, and professional ideas for customized design.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q.How to customize the model?
R: Supporting OEM/ODM, and the small orders will delivery fast.
Q: Are you a factory or trading company?
R: MANLY is a professional manufacturer with more than 12 years of experience specializing in lithium batteries.
Q: How about the Shipping Method?
R: By UPS,DHL or Fedex about 7-15 days,by sea about 45days.
Q: How long can I expect to get the sample?
R:The samples will be ready for delivery in 3~5days after we receive the payment.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v 50ah battery lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












