Features
24v 25ah LiFepo4 battery backup for router and modem
Built-in BMS protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Long life cycle, > 3500 times deep cycle,10 times of lead acid battery
Operation temperature: -20~60°C
Parameters
24v 25ah LiFepo4 battery backup for router and modem | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP2425M |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 25Ah |
| Energy | 640Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | >3500 times |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Design Life | 10+ Years |
| Warranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 29.2V |
| Charge Mode | Constant current /Constant voltage(CC/CV) |
| Recommend Charge Current | 0.2C/5A |
Max Charge Current | 1C/25A |
| Standard Discharging | |
| Working Current | 1C/25A |
| Max Discharing Current | 2C(<3s)/50A |
| Discharging Cut-off Voltage | 16V |
| Structure | |
| Cell | 3.2V LFP Battery |
| Termial Type | Adjustable |
| IP Rate | IP65 |
| Casing | Metal |
| Dimension(L*W*H) | Support customized |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 24V 25Ah:

Why Choose MANLY Battery?
3 years warranty, provide lifelong technical service support
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
MANLY has some big projects in the United States, Australia, and the Netherlands, all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Hot Tags: battery backup for router and modem, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












