Features:
Lithium 50Ah 25.6V
Can be connected in parallel up to 4 batteries
Drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play)
MANLY Lithium batteries deliver safe Lithium phosphate energy storage solutions in standard lead-acid battery sizes for a wide variety of applications.
Fire retardant ABS plastic cases and contain no corrosive liquid making them extremely safe to use..
Parameters:
| Battery item | Lithium 50Ah 25.6V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -25~60℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | ABS |
| Terminal size | M6/M8 optional |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.We have a lot of experience in lithium battery cell production and lithium battery pack assembly.
2.MANLY provide service of sample and prompt shipment, and sending someone to follow up the progress of the logistics after delivery.
3.With independent experimental equipment, R&D team, production line, and testing equipment.
4.7*24 hours online service.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Transport method?
A: Door to door delivery by express (Special lines); Door to door delivery by sea, only shipping to your seaport; Door to door delivery by air, only shipping to your airport.
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Customer Produtcs

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 50ah 25.6v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












