Features:
Rechargeable Battery 24V 50Ah
100% sufficient capacity
Longer life cycle > 3,500 cycle @80%DOD
Support parallel to increase the capacity
Energy-saving and high efficiency
RS485/S232/CANBus communication is options
Parameters:
| Battery item | Rechargeable Battery 24V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V/25.6V 8S |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.0V |
| Continuous Discharge Current | 25A |
| Max continuous discharge current | 50A |
| Peak discharge current | 50A@1~5Seconds |
| Cycle Life | More than 3,500 times |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Housing materials | ABS/Customized |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Water Dust Resistance | IP65 or high |
| Warranty | 36+ Months |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved.
2.With complete QC inspection from the material to the mass production.
3.Provide the customized service.
4.With 36months warranty.
5.24 hour follow up service of anyquality issues.
6.More than 12 years of lithium battery production and export experience, ODM OEM is acceptable.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's36+ Months , for quality problems, we will send you a new one.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-30 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: rechargeable battery 24v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












