Features
24V 50AH LiFePO4 battery marine rv deep cycle
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage.
No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
Parameters
| Item | 24V 50AH LiFePO4 battery marine rv deep cycle |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2450A |
| Casing Material | ABS/PVC/Metal/Customzied |
| Color of Shell | Black |
| Cell | Cylindrical Lithium Battery |
| IP Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 24V*8S |
| Rated Capacity | 50Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Watt-Hour | 1280Wh |
| Charing Mode | CC-CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.0V |
| Charge Current | 10A |
| Max Charge Current | 50A |
| Continous Discharge Current | 50A |
| Peak Discharging Current | 150A(<3s) |
| Recharge Life@0.2C | 3500+ cycles |
| Size (L*W*H) | Customzied |
| Terminal | M6/Adjustable |
| Serive life | 10+ Years |
| Warranty | 3 Years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 50Ah

Why Choose MANLY Battery?
3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Hot Tags: battery marine rv deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












