Features
25.6V 50Ah Lithium Battery
1.Intelligent protection such as over-charge, over-discharge and over- temperature
2.Can be connected in series and parallel for large applications
3.Standard voltage, high storage capacity
4.Good storage performance, stable discharge
5.High battery energy density
Parameters
| Battery item | 25.6V 50Ah Lithium Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.2V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Advantage | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Housing materials | ABS/Metal/Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.OEM. ODM services are available. Welcome to contact us anytime!
2.Original Factory with the most competitive price and fastest delivery time.
3. Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc.
4.Complete quality management system and nice after-sales services.
5. Manly company has cooperated with many big distributors in many countries, such as USA, CA, UK, France, Italy and so on.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What about the lead time?
A: If it has in the stock, samples need 3~5 days, if not, samples need 20~25working days; mass production will be around 10 ~ 15 working days, it depends on the battery is a normal one or a custom one.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 25.6v 50ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












