Features
24 volt lawn mower battery 20Ah LFP lithium battery for UPS RV EV marine
Excellent security: no fire, no explore of short-circuit, over-charge, over-discharge, over-current, Shock, vibration, crush, acupuncture.
Environment-friendly without PB, CD added
Flexible size design subject to different spaces of the application
Parameters
24 volt lawn mower battery 20Ah LFP lithium battery for UPS RV EV marine | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP24V20P |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 24V |
| Capacity | 20Ah |
| Cycle Life | 3500+ cycles |
| Self Discharge | < 2 percent per month |
| Lifespan | 10~15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 20A |
| Max discharging current | 60A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Battery Housing | TBD |
| Dimension (L*W*H) | TBD |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
Product advantages
Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Hot Tags: 24 volt lawn mower battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












