Features
Trolling motor battery 24v 60ah lithium battery
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100% DOD, under normal conditions;
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Parameters
| Item | Trolling motor battery 24v 60ah lithium battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2460M |
| Shell | Metal/ABS/PVC/Optional |
| Inside Cell | LiFePO4 |
| Cell Type | Cylindrical/Prismatic/Optional |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 60Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Charing Mode | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 16V |
| Charge Current | 12A or Customized |
| Max Charge Current | 60A or Customized |
| Continous Discharge Current | 60A or Customized |
| Max Discharging Rate | 180A(<3s)or Customized |
| Cycle Life | >3500 times |
| Battery Dimension(L*W*H) | Customized |
| Connector | Anderson/Optional |
| Lifespan | 15 Years |
| Warranty | 3 Years |
| Components | Cells+BMS+Shell |
| Application | Engine starting battery,Home appliances energy storage,Solar and wind power system,RV,Camping car,Yacht,boat,caravan,Golf cart etc. |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 60Ah

Why Choose MANLY Battery?
Professional lithium battery manufacturer for over 12 years.
High quality, Competitive price, Fast Delivery.
Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates.
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, welcome.
Hot Tags: 24v 60ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












