Features
80ah 24v lithium marine battery
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Item | 80ah 24v lithium marine battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2480M |
| Shell | Metal/ABS/Optional |
| Color of Shell | Black |
| Inside Cell | LiFePO4 |
| Cell Type | Cylindrical/Prismatic/Optional |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 80Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Charing Method | CC/CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 16V |
| Charge Current | 16A |
| Max Charge Current | 80A |
| Continous Discharge Current | 80A |
| Max Discharging Current | 240A(<3s) |
| Cycle Life | >3500 times |
| Product Dimension(L*W*H) | Customized |
| Connector | Optional |
| Lifespan | 15 Years |
| Warranty | 3 Years |
| Components | Cells+BMS+Shell |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 80Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality is our soul of MANLY!
After-sales Services:
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Is this battery compatible with my own batteries?
A: Hello, we do not recommend connecting batteries of different brands since the BMS is different from the battery to the battery.
Q: Is there any tracking number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment staus on the corresponding website.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Hot Tags: 24v lithium marine battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












