Features
24v 100ah lifepo4 battery packs
1. High discharge voltage plateau.
2. 100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output.
3. system modifications may be necessary for your system.
4. Wider operation temperature range:-20°C-60°C.
Parameters
| Battery item | 24v 100ah lifepo4 battery packs |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24100A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18V |
| Continuous Discharge Current | 100A(Could be customized) |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | RS485/RS232 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Quality is our soul of MANLY!
2. We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements.
3. We will test all batteries, send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
4. 1 pcs of battery sample orders for testing are welcome.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Who are we?
A: We are a manufacturer, More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications.
Q: What’s your MOQ?
A: No MOQ. For sample/trial order, 1pcs for sample approving is available.
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: Is there any tracking Number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment status on the corresponding website.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v 100ah lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












