Features
1.【Battery Specification】MANLY 24v 10ah lithium ion battery pack can compatible with 200-800W motor. Max constant discharge current: 20A. It comes with battery charger . The upgrade battery with light indicator, you will know the battery power clearly.
2.【Fast Delivery】The MANLY battery will be shipped from CA/GA, You will get your electric bike battery with in 3-7 business days normally
3.【Battery Features】The outer layer of the battery pack is made of waterproof PVC material, insulation, anti-corrosion and wear resistance . The inner layer has the advantages of low melting point, waterproof seal and high adhesion.For the battery life, please put it in a bag or a case when using.
Parameters
| Battery item | MANLY 24v 10ah lithium ion battery pack |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range |
-20~60℃ |
| Storage Temperature |
-20°C ~ 45°C |
| Other Parameters | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS /PVC/Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters.
2.Complete automatic production equipment.
3.Daily production capacity of 3,000 battery packs.
4.Strict quality control, 15 inspection procedures.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is the lead time for mass production?
A: It depends on the actual situation: If with stock, the lead time will be 10~15days. If without stock, that will depend on your order quantity, usually within 15-25 days.
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2 hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: What is the standard of the package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v 10ah lithium ion battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













