Features
24V 50 Amp hour Deep Cycle Battery
1.Drop-proof test, thicker shell wrapping
2.Battery sealing performance-tested several times
3.Small size, large capacity
4.Stable voltage can be used in a bad way
5.Green, environmentally friendly battery design
Parameters
| Battery item | 24V 50 Amp hour Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36 months |
| Shell material | ABS/PVC |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Many years of experience in the industry
2.Own factory and complete production facilities
3.Customized size according to customer requirements
4.Made with craftsmanship, quality assurance
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are you a trading company or manufacturer?
A1: We are a professional manufacturer of solar products. With many years of production line manufacturing experience, we can provide you with the best quality OEM services.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Our minimum order quantity is one piece per design, and can be ordered in combination.
Q3: Can I add tags to items?
A3: Of course. We accept all services customized.
Q4:HOW MANY AMP HOURS DO I NEED?
A4:It depends on your demand. How many Kwh you need battery to save? How many time you want the battery work per charging. Or how far your bike or car can move under per charging.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v 50 amp hour deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












