Features
Lithium Ion Battery 50Ah 25.6V
1.It can be connected in series or in parallel
2.Direct replacement of lead-acid batteries
3.Small volume and no memory effect
4.Long lifespan over 10 years
5.Easy to use and install
Parameters
| Battery item | Lithium Ion Battery 50Ah 25.6V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Nominal Voltage | 26.5V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.6v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.2V |
| Continuous Discharge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Cycle Life | 3000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Custom |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | ABS/IRON |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Own professional lithium battery R&D lab
2.More than 300 professional battery production staff
3.Over 2000 battery models and combinations
4.Total production area over 8000m2
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivered in 7-15 days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: How do you control your product quality.
A: All batteries have 10 steps of testing during the whole production.
Q:Any more information can you provide to us ?
A:Welcome to contact us.The products what we produce is to meet your need.
Q:WHAT'S THE MAIN PRODUCT IN HERCULESI?
A:Rechargeable LiFePO4 NCM NCA Lipo Li-ion battery packs .
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion battery 50ah 25.6v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












