Features
Rechargeable 25.6v 120AH house solar system with battery backup
1. With a built-in BMS protection system, Powertex deep-cycle batteries can prevent themselves from over-charging, over-discharging, and more.
2. Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
3. Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage.
4.No corrosive liquids or harmful heavy metals which are better for the environment.
Parameters
| Battery item | Rechargeable 25.6v 120AH house solar system with battery backup |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24120A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Minimum Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Cycle Life | 3000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Custom |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection grade | IP65 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We will test all batteries, send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
2. All battery cells and packs are directly produced and sent out by our factory.
3. Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment.
4. Suggestions for workable solutions.
5. After-sales service for 36 months
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can you use our own Lable on the batteries or use our customized packages?
A1: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q2: How can I pay?
A2: Contact the salesperson and ask Pl for your payment, the account should be listed in Pl, Which is our company account.
Q3: What is the lead time of the batch order?
A3: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q4: Can I get the pre-production sample?
A4: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: house solar system with battery backup, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












