Features
24v 200ah deep cycle battery
1. Sealed rechargeable LiFePo4 battery
2. Built-in fully automatic Battery Management System (BMS)
3. Over voltage and under-voltage protection
4. -20°C to 60°C wide discharge temperature
Parameters
| Battery item | 24v 200ah deep cycle battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24200A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Minimum Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 25.6v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | Iron |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional technical team: 12 years of experience in the lithium battery industry technical team, striving for excellence.
2. Factory supply: years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
3. Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
4. CE, UL, SGS, FCC, RoHS and Iso9001: 2000 certified.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What kind of certificate do you have?
A: CE, Rohs, and MSDS, etc.
Q What is your company’s advantage?
A: We only supply high-level quality lithium battery and we have a strong design center, we also provide high-quality after-sales service.
Q: How can you guarantee the quality?
A: R&D center and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
Q: What products do you make?
A: We provide lithium-ion batteries for street lights, customized lithium battery packs for the most electric appliances, solar storage batteries, electric bicycle batteries, and portable power stations.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 24v 200ah deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












