Features
solar battery system cost of 24V 120AH
1. It can be connected in series or in parallel
2. Direct replacement of lead-acid batteries
3. Small volume and no memory effect
4. Long lifespan over 10 years
Parameters
| Battery item | solar battery system cost of 24V 120AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24120A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Minimum Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 25.6v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 120A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -25~60℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | Iron |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Cell Sorting: Using A grade battery cells, cell testing and reasonable sorting keep the initial state of cells consistent.
2. Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team.
3. High professional efficiency, huge service team.
4. Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Who are we?
A1: We have 3 factories, they are located in Shenzhen City, Dongguan City, and Huizhou City in Guangdong Province of China. 12+ years of experience and strong production strength are committed to providing you with high-quality lithium battery products and reasonable prices.
Q2:Payment Term?
A2:By TT usually, 30% deposit prepay,70% balance before the shipment.
Q3:Why does your battery ensure longer lifespan than others?
A3: With more than 10 years experiences in LiFePO4 Battery pack, unrivalled technical capacity ensured.
Q4:How about your batttery delivery time?
A4:1-25 workdays after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar battery system cost, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












