Features
portable solar battery pack 25.6v30ah
1. Built-in PCB/BMS inside to balance protect the battery
2. Can be circularly used, best can up to 3,500+ times recycles, 8 times of Lead-acid battery
3. With the best power-weight rate: 1/3 of Lead acid battery weight
4. Good performance at high temperature
5. Low self-discharge rate, less than 3% monthly
6. Clean and Green energy poses no pollution on our environment
Parameters
| Battery item | portable solar battery pack 25.6v30ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2430A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Minimum Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 25.6v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Cycle Life | 3000 times≥70% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Shell case | Iron |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY has a total span of 120,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
2. There are 5 times inspections for each finished battery before the package.
3. Prompt on-time delivery!
4. OEM&ODM custom services!
5.MOQ is lower, please feel free to contact our sales if you need.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Sample is usually around 15~25 working days if not in the stock; Mass production is around 10 ~ 15 working days.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory and own 3 different production bases with over 2,000 workers in total.
Q: How about the warranty time?
A: Our battery products are with 36 months warranty, 100% replacement for free if a quality problem occurred.
Q: How do we make the payment?
A: T/T, Western Union, and Paypal are warmly welcome.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: portable solar battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












