Features
24 volt emergency UPS power backup system solar PV LifePO4 battery outdoor
3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
Built-in BMS protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Internal cell balancing
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Parameters
| Item | 24 volt emergency UPS power backup system solar PV LifePO4 battery outdoor |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP2430A |
| Casing Material | Metal/Adjustable |
| Cell Material | Lithium Iron Phosphate |
| IP Rate | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 24V*8S |
| Rated Capacity | 30Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2V |
| Capacity (Watt-Hour) | 768Wh |
| Charing Mode | CC-CV |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.0V |
| Charge Current | 6A |
| Max Charge Current | 30A |
| Constant Discharge Current | 30A |
| Max Discharging Current | 90A(<3s) |
| Cycle Life@0.2C | > 3500 cycles (80%DOD) |
| Battery Dimension | Adjustable(L*W*H) |
| Plug | Optional |
| Serive life | 15 Years |
Warranty | 36 Months |
Customized Services: Welcome to send your inquiry to MANLY at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 25.6V 30Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
36 months for all our lithium batteries
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Hot Tags: power backup system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













